Sosyal Medya Trendleri 2021

Sosyal medya trendleri artık sadece eğlencelik olmayan, ekonomik ve hatta politik pazarlamalar için kullanılan bir mecra olan sosyal medya kullanıcıları için büyük bir önem kazandı.Son yıllarda sosyal medya hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bu da gelişen değişen bir medya olmasıyla yıllar içinde trendler oluşturmaya başladı.

Büyümesi göz önüne alındığında, sosyal medya, pazarlamacıların müşteriler ve potansiyel müşterilerle etkileşime girmesi için önemli bir kanal haline geldi. Bu önemli kanalda artık çok fazla kullanıcı ve yüksek rekabet dolayısıyla aradan sıyrılıp dikkat çekmek daha zorlaştı. Oldukça fazla kullanıcı sayısı ile sosyal medya trendlerinin gelişmesi ve değişmesi de şaşırtıcı değil. Örnek olarak bu sene TikTok ‘un daha fazla tutması, artan aktivizm ve politik ve sosyal hareketlere verilen destek, Instagram mağazalarının kullanımının artmasını verebiliriz.

Sosyal medyada geri kalmak istemiyorsanız, trendleri takip etmelisiniz.

2021 için Öngörülen Sosyal Medya Trendleri

Kısa videolar

Sosyal medya videoları çevrimiçi dijital içeriklerin en ilgi çekici biçimlerinden biridir. Artık insanların da ilgisinin hızlıca dağıldığı bir dönemdeyiz. Kısa videolar uzun videolardan daha çok izlenir ve dikkati daha çok üzerinde tutar hale geldi. Yapması kolay, izlemesi kolay, tüketici insanlar için tercih edilir hale geldi. Ünlü markalar dahi Tiktok kullanmaya ve ulaşılabilir görünmeye başladı. Instagram ise Reels ile yine trendlerden geri kalmadı.

Sosyal Ticaret

Dünya’da artık çok fazla insan ve işletme sosyal medyayı kullanıyor. Çevrimiçi alışverişin oldukça arttığı bu dönemden sonra e ticareti arttırmak için destek sosyal medyadan geldi. Influencer kavramının günümüzde ne kadar ön planda olduğunu bir düşünün. Sosyal medyadan tavsiye alıp alışveriş yapan o kadar fazla insan var ki bu artık bir iş kolu yarattı. Levi’s gibi ünlü markalar ürünlerin Instagram, Facebook mağazaları ve hatta Pinterest katalogları aracılığıyla satmaya başladı.

Arttırılmış Gerçeklik

Sıfırdan yepyeni bir dünya yaratmayı ifade eden sanal gerçekliğin aksine arttırılmış gerçeklik, gerçek dünyayı götüren ve deneyimlerimizi geliştirmek için sanal, bilgisayar tarafından üretilen arttırmalar projelendiren teknolojidir.

Dünyamız artık teknoloji etrafında dönerken arttırılmış gerçeklik sosyal medyayı da büyük ölçüde etkilemeye başladı. Yeni filtreler ve teknolojiler ile sosyal medya trendlerine de giriş yaptı. Instagram artık herkesin başkalarının hikayelerinde kullanması için kendi filtrelerini oluşturmasına izin veriyor.Instagram Hikayeleri arttırılmış gerçeklik filtreleri, markalar için etkileşim ve farkındalık oluşturmanın, markalarını veya ürünlerini insanların günlük sosyal deneyimlerine getirmenin eğlenceli ve etkileşimli bir yoludur.

Canlı Yayın

Geçtiğimiz yıl boyunca canlı video sosyal medyadaki en ilgi çekici içerik biçimlerinden biri haline geldi. Büyük markalar artık canlı yayın yapıyor. Oluşturduğu yüksek etkileşim ve katılım düzeyi canlı yayınları trendlerde öne çıkardı. Eylemin bir parçası olabilme duygusu insanlar için canlı yayını daha çekici kılıyor.

Sosyal Sorumluluk

2020 boyunca dünya çapında siyahilerin haklarının korunması, iklim değişikliği, covid 19 gibi bir çok sosyal, politik ve çevresel konular sosyal medyada da gündem oldu. İnsanlar ve kurumlar inandıkları şeyler hakkında içeriklerini paylaştı. Sosyal medya markaların olumlu mesajlarını çok sayıda insana ulaştırmasını sağladı. Kullanıcılardan gelen etkileşim ile sosyal konulardaki görüşler sosyal medyada daha çok paylaşılmaya başlandı.

Yeni dünya düzeninde siz de trendlerden geri kalmayın.

Diğer yazılarımıza da göz atın

Sosyal Medya Görsel Boyutları 2021

Sosyal medya görsel boyutları her sosyal mecraya göre değişiklik göstermektedir.

Read More

Seo Trendleri 2021

Seo nedir? Seo arama motoru optimizasyonudur. Peki arama motoru optimizasyonu ne demek?

Read More