Covid 19 Döneminde Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya uygulamaları günümüzde bir çok basılı ve dijital medya platformlarından daha fazla kullanılır hale geldi. Covid 19 pandemisi ile birlikte insanların sosyal hayatının kısıtlanması sebebiyle sosyal medya daha fazla benimsenen bir konuma yükseldi. Artık daha fazla insan sosyal medya uygulamalarında (Facebook, Instagram, Twitter vs.) aktif olarak boy gösteriyor.

Bütün dünya Covid 19 pandemisi ile boğuşurken bir yandan devam eden bir üretim, tüketim döngüsü dengesini korumaya çalışıyor. Bu zorlu süreçte çevrimiçi alışverişler hayat kurtarır bir pozisyonda ön plana çıktı. Sadece internet sitelerinin online alışveriş seçeneği sunması ile sınırlı kalmayan bu süreç, her sektörde firmaların sosyal medya pazarlama sürecini etkiledi. Sosyal medya uygulamaları, sosyal medya pazarlama stratejilerini pandemi dönemini fırsata çevirecek şekilde biçimlendirdi. Sosyal medya uygulamalarının sosyal medya pazarlama avantajlarını kullandığını söyleyebiliriz.

   İçerisinde bulunduğumuz zorlu süreçte sosyal medya pazarlama stratejimizi nasıl belirlemeliyiz?

İşletmenizin pandemi sürecinde müşteri tabanını korumaya ihtiyacı var. Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram gibi birçok  sosyal medya uygulamasında ilgi çekici bir varlığa sahip olmanız, müşterileriniz ile bağlantı kurmanıza ve ilişkilerinizin devam etmesine yardımcı olacaktır.

Sosyal medya pazarlamasında bu dönemde müşteriler bağ kurduğu işletmelerle etkileşim içerisinde bulunmak istiyor. Sosyal medya uygulamaları ile kurulan bu sıkı bağ müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin pandemi süreci sonrasında da sizi tercih etmesi ile sonuçlanacaktır.

Sosyal medya pazarlamasında yapacağınız ilk şey çevrimiçi görünürlüğünüzü arttırmak olmalıdır. Hedeflerinizi belirleyin ve müşterilerinize sosyal medya uygulamalarından buna yönelik yaklaşın. Sosyal medya pazarlama sürecinizi planlayın. Web sitenizin, sosyal medya hesaplarınızın ve içeriğinizin marka imajınızla uyumlu olmasına dikkat edin.

Müşterileriniz ile pandemi sürecinde de duygusal bağ kurun. Bu sürecin insanlarda bıraktığı yalnızlık ve belirsizlik hissine karşılık, en azından sizden alacağı hizmetler ile ilgili kafalarında oluşabilecek endişeleri silmeye yönelik davranış geliştirin. Böyle bir dönemde sizi sadece memnun etmek için buradayız, yalnız değilsiniz hissini müşterilerinize yansıtın. Bu zamanda müşterileri ile etkileşi içerisinde olanlar kesinlikle akılda kalacaktır.

Yeni normale geçilen dönemde sosyal medya uygulamalarında da stratejinizi içinde bulunulan zamana göre belirleyin.Örneğin bir içecek firmasısınız, bağışıklığa iyi gelen bir ürünün içeceğiniz satıyorsunuz.Bu ürününüzü takipçileriniz için ön plana çıkarın. Sosyal medya pazarlama süreciniz insanlara güven versin.

Fiziksel olarak birbirimizden uzak dursakta müşterilerimizden bağlantımızı koparmamamız gerekir. Bu zorlu süreci başarılı bir sosyal medya pazarlama süreci ile kuvvetli bir şekilde atlatabilmek sizin elinizdedir.

Sosyal medya yönetimi ve sosyal medya pazarlama süreçleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize ulaşın.