Google Adwords Reklamları, Google Arama Reklamları Nedir?

Anahtar Motoru Reklamcılığı

Arama Motorlarında yaptığımız aramalarda, hepimiz sıklıkla internet reklamlarıyla karşı karşıya gelmekteyiz. İnternet reklamlarının başında ise Google Adwords Reklamları gelmektedir. Google Arama Reklamları,  hali hazırda ürünlerinizi yada hizmetlerinizi arayan potansiyel müşterilere, google aramalarında üst sıralarda yer almanızı sağlayarak ulaşmamızı sağlayan bir reklam modelidir.

Her gün hepimiz alışveriş yapmadan ya da bir hizmet almadan önce, internette bir ön araştırma yaparak, hizmet veren firmaları inceleriz. Google Adwords Reklamları genellikle ilk sıralarda ve sağ sütunda  reklam veren firmaların hizmetleri ve bilgilerini bize göstermektedir.

Biz bu  Google Adwords reklam linklerine tıkladığımızda ise direk olarak reklam verenin web sayfasına, karşılama sayfasına (landing page) yönlendiriliriz.

Bize sunulan bu sayfada aradığımız hizmet veya ürünle ilgili yeterli bir bilgiye sahip olmamız sağlanırsa, potansiyel bir müşteri olarak ürün veya hizmetle ilgili iletişime geçebilir yada satın alabiliriz.

Adwords reklamları - Google Adwords reklamları

Adwords reklamları – Google Adwords reklamları

Google Adwords Reklamları Nasıl Çalışır?

Google Adwords reklamları, arama motorlarında yazdığınız arama sözcüklerinin, hazırlanan Adwords Reklam kampanyasındaki kelimeyi tetiklemesi sonucu karşımıza çıkan arama sonuçları içerisinde, reklamlarımızın kalite puanı, karşılama sayfası kalitesi ve verilen tıklama başı maliyet teklifi denklemi sonucunda sıralanarak bize arama reklamı olarak sunulan bir reklam modelidir.

Google Adwords Reklamları Nasıl verilir?

Google internet reklamlarından faydalanabilmek için öncelikle bir Google Adwords hesabınız olması gerekmektedir. Eğer bir reklam ajansı ile çalışacaksanız bunu profesyonel adwords uzmanları sizin denetiminizle reklam kampanyalarınızı hazır hale getirecektir.

 

Google Adwords reklamlarında Uygulanacak adımlar ise aşağıdaki gibidir.

Bütçe Belirleme:

Google Adwords reklamlarının en güzel özelliği kendi belirleyebileceğiniz miktardaki bütçelerle reklam verebilmenizdir. Tabiki bu hemen öyle çok kolay bir şeymiş gibi algılanmamalı. Bütçeyi etkileyen faktörlerin başında reklam veren diğer rakipleriniz ve onların verdikleri reklamlardaki anahtar kelimelerin rekabetidir. Bazı kelimeler için tıklama başı maliyet 0,15 kuruşlarda iken bazı kelimelerde 20 tl – 30 tl belki daha yüksek maliyetlere sebep olabilmektedir.

Anahtar Kelime Analizi:

Arama reklamlarında yapılan aramanın sonuçlarında çıkmasını istediğiniz ürün veya hizmetlerinizi belirleyerek, rakiplerinizin reklam teklifleri ve reklam analizleri doğrultusunda bütçenize uyum sağlayacak anahtar kelimelerin belirlenmesiyle kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz. Rekabeti yüksek anahtar kelimeler için farklı anahtar kelime eşleme türlerini seçebilir, rekabeti az olan anahtar kelime gruplarından faydalanarak Adwords reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

Kampanya Oluşturma:

Ürün ve hizmetleriniz için farklı kampanyalar oluşturabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse spor malzemeleri satan bir dükkanınız var diyelim. Spor aletleri, tekstil ürünleri gibi farklı ürünlerinizin her birine farklı kampanyalar düzenleyip günlük bütçeler belirleyebilirsiniz. Google Adwords reklamlarınızı kampanyalar halinde hazırlamanın size sağlayacağı en büyük fayda bütçenizi etkili bir şekilde kullanmanız olacaktır.

Reklam Grubu Oluşturma:

Google Adwords reklamlarındaki reklam grupları, hazırladığınız reklam kampanyalarının alt kategorileri gibi düşünülebilir.Her kampanyanın altına kampanyayla alakalı reklam grupları eklenmeli ve anahtar kelimeleri belirlenmelidir. Bunun size sağlayacağı en büyük avantaj; spor mağazası örneğinden devam etmemiz gerekir ise ayakkabı arayan bir müşteriye bisiklet yada kum torbası gibi alakasız reklamların gösterilmesini engellemektir.Bunun uygulanmaması durumunda reklam alaka düzeyi puanınız düşük olacağından tıklama başı maliyetleriniz de artacaktır. Her bir ürün veya hizmet kategorinizi doğru yapılandırmalı, alakalı sayfalara yönlendirmeli ve kullanıcı dostu bir web sitesiyle ürün veya hizmetlerinizi sergilemelisiniz.

Tıklama Başı Maliyet Belirleme:

Adwords reklamlarında en önemli ve dikkat edilmesi gereken aşama tıklama başı maliyettir. İnternet reklam bütçenizin büyük çoğunluğu buna bağlıdır. Eğer ortalamanın biraz üzerinde bir bütçe ile reklam veriyorsanız mutlaka bir Google  dijital pazarlama uzmanından yardım almalısınız. Neden diyecek olursak yapacağınız kampanyalarda seçtiğiniz anahtar kelimelerin her birinin bir tıklama başı maliyeti bulunmaktadır.

Bu tıklama başı maliyetlerin 1 lira yada 10 lira olaması birden fazla koşula bağlıdır. Bu koşulların başında, sizinle aynı anahtar kelimelere odaklanan rakipleriniz ve onların verdikleri anahtar kelime teklifleri bulunmaktadır. Google aramalarında reklamlarınızın, kaçıncı sayfada ve kaçıncı sırada çıkmasını istediğiniz. Kullandığınız anahtar kelimelerin kalite puanları. Web sitenizin karşılama sayfasının kullanıcı dostu olması gibi birçok etken bulunmaktadır. Bu ve bunun gibi durumlar sizin tıklama başı maliyetlerinizi etkilemektedir.

Yer Bölge Dil Hedefleme:

Google Adwords reklamlarında birçok hedefleme seçenekleri mevcuttur. Google reklamlarının hedefleme seçeneklerinin en önemlisi ise hizmet verdiğiniz ülke, dil ve bölgenin belirlenmesidir. Adwords reklamlarınızın arama motorlarının hangisinde yayınlanmasını istediğinizden tutun da hangi dillerdeki arama sonuçlarında gözükeceğine kadar birçok ayar yapmanız mevcuttur. Örnek vermek gerekirse düğün saçı yapan bir bayan kuaförüsünüz ve sadece Türkiye> istanbul > Beyoğlu > Taksim bölgesinde hizmet veriyorsunuz, bu durumda Bursa’nın Çekirge mahallesindeki kişilerin aramalarında sizin reklamlarınızı gösterilmesi size para kaybından başka birşey sağlamayacaktır. Bu yüzden vereceğiniz reklamlarınızı hedef kitleniz, yaşadıkları bölge ve arama yaptıkları dile göre doğru yapılandırılmış olması gerekmektedir.

Reklam Sıralaması Belirleme:

Google reklamlarınızın arama sıralamasını belirleyecek hedeflemeler yapabilirsiniz. Reklam sıralamasını etkileyen birçok faktör bulunmasının yanı sıra sizin istediğiniz sıralama kriterlerine bağlı olarak anahtar kelime bazında vereceğiniz teklifleriniz sayesinde, ilk sırada mı yoksa ilk sayfadaki sonuçlarda mı çıkmasını istediğinizi belirleyebilir ve bu doğrultuda kampanyalarınızı düzenleyebilirsiniz. Google reklam sıralamasını etkileyen faktörlerin başında; anahtar kelime için verilen tekliflerin rekabeti, tıklama başı maliyet için verdiğiniz fiyat teklifi ve anahtar kelimenizin kalite puanı çok önemlidir.

Reklam Uzantıları Ekleme:

Reklamlarınıza uygulayacağınız reklam uzantıları sayesinde, reklam tekliflerinizi harekete geçirici sloganlarla sunabilirsiniz. Reklamlarınıza açıklama metni uzantıları ekleyebilirsiniz. Örneğin bir su tesisatçısısınız.”Ücretsiz keşif”  , “kırmadan su kaçağı bulma” gibi etkileyici mesajlar ekleyebilirsiniz. Adres ve telefon uzantıları ekleyerek müşterilerinizin yol tarifi almalarını ve telefonla size ulaşmalarını kolaylaştırabilirsiniz. site uzantıları ekleyerek aynı kategorideki diğer hizmet veya uzantılarınızı belirleyebilirsiniz. Bunlar sayesinde müşterilere dost, kullanımı kolay Google Adwords Reklamları oluşturabilir ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Google Adwords Reklamları ile İlgili Daha Detaylı Bilgi ve Profesyonel Google Adwords Reklamları Hizmetlerimizden Faydalanmak İçin Bize Ulaşabilirsiniz.

Hemen Bilgi Al !

Formu Doldurarak Bilgi Ve Teklif Alabilirsiniz.

Error: Contact form not found.

Telefon: 0212 251 00 18

Mail: info@mericreative.com

Adres: İstiklal Caddesi Balo Sokak No:3/2

Beyoğlu İSTANBUL