Görüntülü Reklam Ağı Nedir? Nasıl Reklam Verilir?

 Google Görüntülü Reklam Ağı Ve Reklam Modelleri

Google Görüntülü Reklam Ağı, bugün internette bulunan en geniş içeriğe dayalı reklamcılık ağıdır. Reklam verenler reklamlarını milyonlarca web sitesinden oluşan büyük bir ağda yayınlayabilir ve çeşitli hedefleme yöntemleri kullanarak dünya genelindeki istediği ve hedeflediği bir kitleye birden çok formatta reklamlarını gösterebilir.

Google Görüntülü Reklam Ağı, tüm AdWords trafiğinin % 20’sini oluşturur ve İnternet kullanıcılarının % 92’sine erişir. Gelecekte Görüntülü Reklam Ağı genişledikçe bu rakamlar artmaya devam edecektir. Bu nedenle reklam verenlerin, işletmelerini webteki hedef kitlelerine tanıtmak için görüntülü reklamcılığın gücünü tam olarak anlamaları önemlidir.

Neden Adwords Görüntülü Reklam Ağı Kullanmalıyız?

Google görüntülü reklamlarının yayınlandığı siteler, internet kullanıcılarının yüzde 90’ından fazlasını kapsamaktadır. Durum bu olunca Görüntülü Reklamları kullanmanız için oldukça büyük bir sebebiniz olmaktadır. Bununla birlikte bu reklam ağının bu kadar etkileyici olmasını sağlayan farklı ve güçlü Hedefleme Seçenekleri, reklam verenlerin hedef kitlelerine ulaşmalarını kolaylaştıran seçeneklere sahip olması ve ekonomik olmasıdır. Google Görüntülü Reklam Ağı’nın reklam verenler için potansiyeli yüksek ve karlı bir platform haline gelmesi başlıca sebepler arasında yer almaktadır.

Görüntülü Reklam Türleri Nelerdir?

Görüntülü Reklam Ağı’nın size yalnızca resimli reklamlar görüntüleme seçeneği sunduğunu düşünmek yaygın bir yanlış anlamadır. Aslında, Google Görüntülü Reklam Ağı, metin reklamlar, statik ve animasyonlu resim reklamlar, zengin medya ve video reklamlar ile farklı  biçim ve boyutlarda reklam vermenize olanak tanır.

 • Metin Reklamlar  GDN, arama ağıyla aynı metin reklamları aynı ekranda görüntülemenizi sağlar. Metin reklamlar, bir başlık ve iki satır metin biçiminde oluşur ve reklam verenlerin, hangi metin reklam formatının daha faydalı olduğunu ölçümlemenize olanak tanır.
 • Resim Reklamlar . Göründüğü web sitesinde tüm reklam blokunu dolduracak olan statik bir resimdir. Resimli reklamlara özel görüntüler, düzenler ve arka plan renkleri eklenebilinir. Hedeflenen site ve yerleşim bölgesine uygun boyutlarda hazırlanması gerekmektedir.
 • Zengin Medya Reklamları . Zengin medya reklamları, etkileşimli öğeler, animasyonlar veya video gibi birçok formatı içinde barındıran reklam türleridir. 
 • Video Reklamlar . YouTube, Görüntülü Reklam Ağı’na dahil olduğundan beri  video reklamları daha popüler hale geldi. Artık reklamlarınızı YouTube videolarının yanına yerleştirmek için AdWords’ü kullanabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı Boyutları

Google Görüntülü Reklam Ağı’nda 20’den fazla farklı reklam bloğu boyutu bulunmaktadır. Google reklamlarını yayınlamak  için kaydolan her site, web sitelerinin düzenine en uygun reklam bloğunu seçmek zorundadır. Reklamlarınızın hedeflemelerini yaparken, reklamınızın yayınlanacağı web sitelerinin reklam ölçülerini de dikkate alarak reklamlarınızı boyutlandırmalısınız. Bu durumu dikkate almazsanız reklamlarınız alakasız yerlerde ve formatlarda gösterilebilir ve bu Görüntülü Reklam Ağı kampanyanızı olumsuz etkileyebilir.

Reklam verenler hem Google Görüntülü Reklam Ağı’nda hem animasyonlu hem de animasyonsuz resim reklamların yanı sıra aşağıdaki boyutlarda HTML5 reklamlar yükleyebilir:

 

Görüntülü Reklam Ağı Boyutları Aşağıdaki Gibidir.

Animasyonsuz Görüntülü Reklam Boyutları

 

 Dosya türleri

Biçimler GIF, JPG, PNG, SWF, ZIP
Maks. boyut 150 KB

Reklam boyutları

Kare ve dikdörtgen
200 × 200 Küçük kare
240 × 400 Dikey dikdörtgen
250 × 250 Kare
250 × 360 Üçlü geniş ekran
300 × 250 Satır içi dikdörtgen
336 × 280 Büyük dikdörtgen
580 × 400 Netboard
Dikey
120 × 600 Dikey
160 × 600 Geniş dikey
300 × 600 Yarım sayfalık reklam
300 × 1050 Dikey
Leaderboard
468 × 60 Banner
728 × 90 Leaderboard
930 × 180 Üst banner
970 × 90 Büyük leaderboard
970 × 250 İlan tahtası
980 × 120 Panorama
Mobil
300 × 50 Mobil banner
320 × 50 Mobil banner
320 × 100 Büyük mobil banner

Animasyonlu Resim Reklamlar

Dosya türleri

Dosya türü .GIF
Dosya boyutu 150 KB veya altı

Resim boyutu

Kare ve dikdörtgen
200 × 200 Küçük kare
240 × 400 Dikey dikdörtgen
250 × 250 Kare
250 × 360 Üçlü geniş ekran
300 × 250 Satır içi dikdörtgen
336 × 280 Büyük dikdörtgen
580 × 400 Netboard
Dikey
120 × 600 Dikey
160 × 600 Geniş dikey
300 × 600 Yarım sayfalık reklam
300 × 1050 Dikey
Leaderboard
468 × 60 Banner
728 × 90 Leaderboard
930 × 180 Üst banner
970 × 90 Büyük leaderboard
970 × 250 İlan tahtası
980 × 120 Panorama
Mobil
300 × 50 Mobil banner
320 × 50 Mobil banner
320 × 100 Büyük mobil banner
Animasyon uzunluğu ve hızı
 • Animasyon uzunluğu 30 saniyeyi aşmamalıdır
 • Animasyonlar döngü şeklinde oynatılabilir, ancak 30 saniye sonra durmalıdır
 • Animasyonlu GIF reklamların hızı 5 kare/saniyeden yavaş olmalıdır

 

HTML5 Reklam Boyutları

Desteklenen reklam boyutları

Kare ve dikdörtgen
200 × 200 Küçük kare
240 × 400 Dikey dikdörtgen
250 × 250 Kare
250 × 360 Üçlü geniş ekran
300 × 250 Satır içi dikdörtgen
336 × 280 Büyük dikdörtgen
580 × 400 Netboard
Dikey
120 × 600 Dikey
160 × 600 Geniş dikey
300 × 600 Yarım sayfalık reklam
300 × 1050 Dikey
Leaderboard
468 × 60 Banner
728 × 90 Leaderboard
930 × 180 Üst banner
970 × 90 Büyük leaderboard
970 × 250 İlan tahtası
980 × 120 Panorama
Mobil
300 × 50 Mobil banner
320 × 50 Mobil banner
320 × 100 Büyük mobil banner
Desteklenen dosya boyutları
 • 150 KB veya altı
Dosya türü
 • .ZIP

.ZIP dosyası, aşağıdaki dosya türlerinden birinin yanı sıra reklamın HTML’sini de içermelidir:

 • .CSS
 • .JS
 • .HTML
 • .GIF
 • .PNG
 • .JPG
 • .JPEG
 • .SVG

 

Görüntülü Reklam ağı kampanyaları düzenlenirken her boyuta uygun görsellerin hazırlanması zorunludur. Görselleri hazırlarken amacınıza uygun ve profesyonel tasarımlar kullanmanız durumunda kampanyanızın etkisini kısa sürede göreceğinize emin olabilirsiniz.

 

Google Görüntülü Reklam Ağı’nda hedefleme

Etkileşiminizi arttırmak için, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgilenme ihtimali olan kişileri hedefleyerek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Google Görüntülü Reklam Ağı hedefleme seçeneklerinden bazılarını aşağıda açıklamalarıyla birlikte sizler için sıraladık.

Görüntülü Reklam Ağında Yerleşim Hedefleme

Yerleşim hedefleme, görüntülü reklamlarınızın hangi web sitelerinin görüntüleneceğini seçme yöntemidir. Google Görüntülü Reklam Ağı’nda reklamlarınızın nerelerde yayınlanacağı konusunda size en iyi  seçenekleri sunarak boş yere para kaybetmemenizi sağlar. Bu, belirli bir demografik kitlenin hedeflenmesi için etkilidir. Reklam verenler, hedef kitleyle alakalı web sitelerini hedeflemeli ve tercih etmelidir.

Dolayısıyla, hedefinizle alakalı olduğunu düşündüğünüz web siteleri ve forumları seçerek kullanıcıların ziyaret etmeleri muhtemel sayfaları hedeflemelisiniz.

Görüntülü Reklam Ağında Anahtar Kelime İle Hedefleme

Bu, sunduğunuz ürünler ve hizmetler ile ilgili anahtar kelimeleri kullandığından, en yaygın hedefleme türüdür. Öncelikle bir anahtar kelime listesi oluşturmanız gerekecek ve Google, sağladığınız anahtar kelimelerle alakalı sitelerde reklamlarınızı görüntülemek için ellerinden geleni yapacaktır.

Bağlamsal hedefleme

Görüntülü reklam ağı hedefleme seçenekleri

Bir arama ağı kampanyası için yapmanız gereken olası arama sorgularını bulmaya çalışmak yerine, reklamlarınızın konusuyla yakından alakalı olan 5-20 kelime veya kısa cümlelerin bir listesini hazırlamanız olacaktır.

Göründüğünüz web sitelerinin listesini incelemeli ve buna göre anahtar kelime listenizi düzenlemelisiniz.

Bu, aşağıdaki örnek şablonda gösterildiği gibi Adwords’deki ‘Yerleşimler’ sekmesinde sağlanan verileri analiz ederek izlenebilir:

AdWords yerleşim sekmesi

Görüntülü Reklam Ağında Konu Hedefleme

Görüntülü Reklam Ağında konu hedefleme; varolan web sayfalarının konuları listesinden seçim yapmanıza yardımcı olur. Reklamlarınızın sadece o konuyla ilgili sayfalarda gösterileceği anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse, bir elbise butiğiniz var diyelim. İşinizle alakalı olan içeriklere sahip web siteleri ve blogları seçerek reklamlarınızın sadece o içeriğe ve konuya sahip sitelerde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Konu hedefleme

Olumsuz yönü, pek çok konuda ayrıntılı bir şekilde bilgi edinilememesinden dolayı; reklamlarınızın alakasız sitelerde görünme riski vardır. Örneğin, bir konu “insan kaynakları” ile ilgiliyse bu alan geniş olabilirken, reklamınız doğal olarak işe alım konusunda hedeflenebilir. Bu noktadan hareketle, reklamlarınızın süper hedefli olmasını ve dolayısıyla bunlarla karşılaşan kullanıcılarla alakalı olmasını sağlamak için bu  hedeflemeyi başka bir hedefleme yöntemiyle birleştirmenizi öneririz.

Görüntülü Reklamlarda İlgi Alanına Yönelik Hedefleme

Reklam verenlere sunulan ilgi alanı kategorilerinin listesi, konuların listesine benzer ancak bu hedefleme yöntemi, konuyla hedefleme yönteminden çok farklı. İlgi alanı hedefleme, reklam verenlerin sayfa içeriğini değil, kullanıcıyı hedeflemesine olanak tanır; kullanıcının reklamınız göründüğünde (GDN’deki bir sitede bulunmaları şartıyla) her şeyi arıyor olabileceği anlamına gelir.

Google, reklam ağlarında bir sayfayı her ziyaret edişinde, çerezleri kişinin bilgisayarlarında saklar. Bunlara DoubleClick çerezleri denir. Google, bu ziyaretçilerin kimliğini kimseyle paylaşmaz ve reklam verenler tek bir kullanıcı düzeyinde verileri görüntüleyemez. Bununla birlikte, insanlar belirli bir kategori (İlgi Alanı) hakkındaki sayfalara düzenli olarak göz atıyorlarsa, o kategori, Google’ın o kategoride ‘ilgilendiğini’ düşünen kişilerin listesine eklenecektir.

Görüntülü Reklam Ağında Yeniden pazarlama

Yeniden pazarlamanın daha ince ayrıntılarına değinmeden, yalnızca içerik açısından değerli birkaç makale olduğu için, AdWords’te bulunan diğer görüntülü reklamcılık hedefleme teknikleri arasında yeniden pazarlamadan bahsetmek gerekir.

Yeniden Pazarlama, web sitenizdeki sayfa ziyaretçilerinizin bilgisayarlarına çerezler yerleştirmesi sonucu onların davranışlarını inceler. Daha sonra Google, özellikle Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki siteleri ziyaret ettiklerinde o kullanıcılara  sizin özel reklamlarınızı gösterecektir.

Yeniden pazarlama, reklamlarınızı gösterebilmeniz için çok daha karmaşık hedeflemeler ayarlayabiliyor. Örneğin, Google, reklamlarınızı yalnızca ana sayfanızda bir videoyu izleyenlere ve belirli bir süre sitede kalmış olanlara hedeflemenize izin verebilmekte. Kurulum yaptığınız daha fazla yeniden pazarlama listeleri olduğunda, görüntülü reklam ağı kullanarak kitlenizi hedeflerken daha stratejik yöntemler kullanabilirsiniz.

 

Farklı Hedefleme Yöntemlerini Birleştirme

AdWords görüntülü reklam hedefleme, bir dizi hedefleme yönteminin kullanılması en etkili yöntemdir. Bir reklam veren bir reklam grubuna birden fazla hedefleme yöntemi uygularsa, reklamları yalnızca her iki hedefleme ölçütüyle eşleşen kullanıcılara gösterilir.

Bir veya daha fazla farklı hedefleme yöntemini birleştirmek, reklamlarınızın potansiyel gösterimlerini azaltacaktır ancak sizi son derece iyi hedeflenmiş reklam gruplarına bırakacaktır. Bu tür reklam gruplarından yeterince yararlanırsanız, trafiği yoğun reklam gruplarınızı tekrar edebileceksiniz. Örneğin, konuları ve ilgi alanı hedeflemeyi birleştirerek. Bir kullanıcı, bir reklam veren seçtiği konudaki bir siteyi ziyaret ederse ve bunlar da eşleşen bir ilgi alanı kategorisinde olduğunda, kullanıcının sürekli olarak o konuyu okuduğu netleşmektedir. Bu kombinasyon, reklam verenlerin tek başına konulara veya ilgi alanı kategorilerine kıyasla doğru türde bir ziyaretçi bulma şansını geliştirir.

Sonuç

Arama ağıyla insanlar, kendilerine reklamı sunduğunuz malları veya hizmetleri aktif olarak arıyor. Örneğin, arama ağı bir çiçekçinin “taksim çiçek gönder” i arayan kişileri hedeflemesine izin verebilir.

Bununla birlikte, bugün sunulan tüm hedefleme seçenekleri ile görüntülü reklam ağı, arama ağında reklam yayınlamayan fiyatlandırılmış reklam verenler için mükemmel bir seçenektir. Zaten arama ağı üzerinde reklam yayınlıyorsanız, görüntülü reklamcılığın, mevcut arama ağı kampanyalarınızın yanında, işletmeniz için iyi sonuçlar sağlayacağını görebilirsiniz. 

Hemen Bilgi Al !

Formu Doldurarak Bilgi Ve Teklif Alabilirsiniz.

Error: Contact form not found.

Telefon: 0212 251 00 18

Mail: info@mericreative.com

Adres: İstiklal Caddesi Balo Sokak No:3/2

Beyoğlu İSTANBUL