Katalog Tasarımı için ipuçları

Başarılı katalog tasarımı için ipuçları

Katalog tasarımı için ipuçları vermeden önce, başarılı bir katalog hazırlamak için ilk olarak kataloğun ne olduğu sorusunun cevabını verelim. Kataloglar firmaların ya da kurumların ürünlerini ve hizmetlerini tanıttıkları, belli bir düzene göre yapılmış kitapçıklardır.

Katalog tasarımı için ipuçları şu şekilde sıralanabilir. Göz alıcı bir tasarım, akıllı bir düzen, çekici görüntüler iyi bir katalog tasarımının temel taşlarıdır. Katalog hazırlama ve katalog basımı evresinden önce başarılı katalog örneklerine göz atmakta fayda vardır.

Bir kataloğun performansı sattığı ürünün kalitesi ile ilgilidir. Hedef kitleye hitap etmek için sadece işletmenin duruşuna ve hizmetlerine uygun değil , hedef kitlenin de stiline uygun tasarım yapılmalıdır.

Katalog tasarımı marka kimliğiyle el eledir. Kataloğun ilk izlenimi, etkileşim kararı katalog kapağı tarafından yönlendirilir. Katalog hazırlama aşamasında kapak tasarımı önemlidir. Daha iyi bir katalog kapağı net, okunması kolay olmalıdır. Kapak okuyucu harekete geçirmelidir. Katalog kapağında satın alma sürecini hızlandıracak bir eylem çağrısı kullanılmalıdır.

Katalog tasarımı için ipuçlarına devam edecek olursak

Bir promosyonunuz varsa kapak tasarımında kullanmak faydalı olacaktır. Katalog kapağında güçlü, kaliteli ve yaratıcı görseller kullanılmalıdır. Katalog basımı yapılmadan önce tasarım tekrar kontrol edilmelidir. Kapak mesajı yerinde mi? Amaca hizmet ediyor mu? İşlerin neyle ilgili olduğunu, müşteriye ne sunduğunuzu anlatıyor mu? Tüketicinin bakış açısıyla kapak tasarlanmalıdır.

Katalog tasarımı düzgün bir içeriğe sahip, okuması kolay, kategoriye bağlı olmalıdır. Potansiyel müşteri kitlesi bir satın alma kararı vermek için gerekli bilgileri katalogda bulabilmelidir. Sipariş bilgileri ve fiyatlandırma okunaklı şekilde katalogda yer almalıdır.

Katalogda iyi, kaliteli fotoğraflar kullanılmalıdır. Ürün fotoğrafları bir zorunluluktur. Katalog basımı profesyonel görünmeli, hataya mahal verilmemelidir. Katalog basımında görsellerin piksel piksel görünmesi kötü bir katalog deneyimi yaşatır. Katalogda promosyonlara yer verilmesi alışverişe teşvik eder; çapraz satış yapma imkanı doğurur. “100 liralık alışverişte 25 TL indirim”  gibi promosyonlar tüketiciyi ürün ya da hizmeti almaya teşvik eder.

Katalog çeşitleri basılı olabileceği gibi dijital de olabilir. Günümüzde dijital kataloglar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dijital katalogların arama motorlarında rahatça bulunabilmesi, her zaman kitlenin ulaşımına açık olması, kaybolma, taşıma gibi durumları olmamasından dolayı kullanımı oldukça avantajlıdır.

Dijital kataloglar ayrıca web sitesi trafiğinizi arttırıp, müşterinizin hemen alışveriş yapmasını sağlayabilir.

Basılı kataloglarda giderek artan posta ücretleri ve katalog baskı fiyatlarını düşünecek olursak dijital kataloglar bu açıdan avantajlıdır. Dijital kataloglar baskı maliyetleri olmadığı için daha uygun maliyetli olmaktadır. Kataloglar pazarlamanın en önemli öğelerinden biridir.

Katalog tasarımı için ipuçları yazımızın sonuna gelirken, basılı ya da dijital iyi tasarlanmış bir katalog kullanmak, hatta hem basılı hem dijital kataloğu bir arada kullanmak işletmenize pazarlama anlamında çok şey katacağını söylemeden geçmek istemeyiz.

Diğer Yazılarımız

grafik tasarım trendleri

Grafik Tasarım Trendleri 2021

Grafik tasarım alanında 2021 yılında trendler neler olacak? Beklenen grafik tasarım trendlerine bir göz atalım.

Read More

SUNUM TASARIMININ ÖNEMİ

   Sunum Tasarımının Önemi Mesajlarınızı iletmek istiyorsanız önce kitlenizi büyülemelisiniz. Sunum tasarımının önemi, vereceğiniz mesajların es geçilmemesini, dikkat çekmesini, amacınıza […]

Read More
basılı-kataloglar ve-avantajları

Basılı Katalogların Avantajları

Teknoloji ve e ticaretteki gelişmelerle birlikte dijital kataloglar önem kazandı. Ancak basılı kataloglar ve Basılı Katalogların Avantajları hala önemini fazlasıyla korumaktadır. Bu […]

Read More
başarılı katalog tasarımı için ipuçları

Katalog Tasarımı için ipuçları

Başarılı katalog tasarımı için ipuçları Katalog tasarımı için ipuçları vermeden önce, başarılı bir katalog hazırlamak için ilk olarak kataloğun ne […]

Read More

Logo Tasarımı ve Yapılan Yaygın Hatalar

Logo tasarımı ve yapılan yaygın hatalar nelerdir? Logo tasarımında yapılan hataların başında işletme sahibinin logo tasarımını kendisi yaparak tasarruf etmek […]

Read More
brosurlerin tasarimi ve-is-dunyasindaki-onemi

Broşürlerin Önemi ve İş Dünyasındaki Yeri

   Broşür nedir? Bir hizmeti veya ürün sunumunu tanıtmak için kullanılan yaygın bir pazarlama aracı, kitapçıktır. Broşürlerin Önemi ve İş […]

Read More