MAILLERİNİZ SPAM MAILE DÖNÜŞMESİN

Mailleriniz Spam Maile Dönüşmesin!

Spam mail nedir?

Spam mail bir kullanıcı tarafından talep edilmeyen ancak o kullanıcıya ve diğerlerine gönderilen e maillerdir. Genellikle önemsiz mail veya önemsiz haber grubu gönderileridir. Bir spam filtresine takılmak e posta pazarlamacıları için büyük bir sorundur. Görülme azalır, ilgi azalır, cevaplar ve geri dönüşler yok olur. Peki işletmenizin tanıtım ya da haber mailleri spam maile dönüşmesin diye yapmanız gerekenler nelerdir?

E mail listenizi kendiniz oluşturun.

E mail listeleri satın almamaya gayret edin. Öncelikle paranızı kaybediyorsunuz. Güvenilirliğinizi riske atıyorsunuz. Üstelik bu tip dataları parayla almak ve satmanın da esasında çok etik olduğunu söyleyemeyiz. Ya siz hiç bir e posta listesi satın aldık diye başlayan bir başarı öyküsü duydunuz mu? Organik müşteri adaylarına yatırımınızı yapın. Sosyal medyayı kullanın, tanıtımınızı yapın, kitlelere ulaşın ve müşterilerin kendiliğinden sizin e mail listelerinize kaydolmalarını sağlayın.

Konu kısmı önemli

Konu satırı alıcının e mailinizi okumasının veya silmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Bu basit ama önemli noktaya birçok işletme halen yeterince dikkat etmemekle büyük hata ediyor diyebiliriz. Konu satırı boşsa ya da garip birşeyler yazıyorsa insanlar maili genellikle direkt siler. Alıcıların %69’u  konu satırına bir bakışla spam olup olmadığına kanaat getirip okur ya da siler ya da spam olarak işaretlemeye karar verir. Bilgilendirici, merak uyandırıcı, harekete geçirici bir konu satırı kişilerin mailinizi açmasını, okumasını ve ilgilenmesini sağlayacaktır. Alıcı e mailin ne konuda olduğunu anlar ve merakını uyandıran bir konuysa açıp bakar. Konu satırı kısa , küçük harflerle yazılmış , merak uyandırıcı ve mailinizin konusuyla ilgili olmalıdır.

E maillerinizi basit, temiz, kısa tutun.

Upuzun, bir sürü görsel dolu, gifler, karışık arkaplanlar, yazım hatalarıyla dolu uzun bir yazı içeren bir mail baştan kaybeder. Basit, yeterli uzunlukta, uyumlu, şık, kaliteli, düzgün bir dil bilgisiyle yazılmış bir mail, mailinizin spam olarak işaretlenmesini engelleyecektir.

E maillerinizi ne sıklıkla gönderiyorsunuz?

Düzenli e mail gönderiyorsanız, mailinizin spam maile dönüşmemesi için zaman aralıklarına iyi karar verin. Mail gönderimlerinizi zamana yaymalısınız. Haftada altı mail atmakla haftada bir mail atmak arasındaki fark nedir? Biz söyleyelim: spam mail olarak işaretlenmeniz.

Temel bilgileri unutmayın

  • E mailiniz kimliğinizi belirtmelidir.
  • Fiziksel e mail adresinizi ekleyin.
  • Açık ve net olun, istemediğiniz bir şeyi ima etmeyin.
  • Abonelikten çıkma bağlantısını kesinlikle mailinize ekleyin.
  • Mümkün olduğu kadar abone olmayan kişilere e mail göndermeyin.

E mail listenizi düzenli kontrol edin.

Maillerinizi gönderdikten sonra geri dönüşlerinizi ve aldığınız ilgiyi iyi analiz edin. E mailleriniz bir süre sonra alıcılar tarafından fazlaca silinmeye / engellenmeye başlarsa bu sizin mailinizin spam maile dönüşmesine sebep olabilir. Abonelikten çıkmak isteyenlerin aboneliklerini iptal edin ve e mail göndermeyin.

E mail pazarlamaya sağduyulu yaklaşın. Çok fazla mail atmayın. Mailleriniz her anlamda ölçülü olmalıdır. İlgi çekici, güvenilir ve merak uyandırıcı ve boğmayan sıklıkta atılan  mailleri kolay kolay kimse spam olarak işaretlemez bunu göz ardı etmeyin.