Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Oluşturma ve Faydaları

Sosyal medya sadece insanların çevrim içi sosyalleştiği bir mecra olmaktan çıkmış, işletmelerin müşterileri ile doğrudan iletişim kurabileceği bir ortam haline gelmiştir. İşletmeniz için bu gücü gerçekten kullanmak istiyorsanız sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmanız gerekmektedir.

   Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, işletmenizi pazarlamak ve hedef kitlenizle bağlantı kurmak için sosyal medya platformlarını kullanmanızı içerir. Sosyal medya pazarlaması hedefleri genel olarak geniş bir kitleye sahip olmak, web site trafiğinizi arttırmak ve dolayısıyla satışlarınızı arttırmaktır. Sosyal medya pazarlama stratejinizi de öncelikle hedef kitlenize ulaşmak üzerine konumlandırmalısınız. İlk hedef kitlenize ulaşmak olacaktır. Markanızın özgünlüğünü gösteren ve ilgi çeken benzersiz bir strateji uygularsanız başarılı olabilirsiniz.

Başarılı bir işletmenin sosyal medya platformlarından en az birinde varlığını aktif şekilde sürdürmesi gerekir. Çağın getirdiklerinden geri kalmanız müşterilerinize işletmenizin de çağın gerisinde kaldığı intibasını uyandırabilir. Büyümek ve hedef kitlelerinden uzak kalmak istemeyen her işletme sosyal medya ile de ilgilenmelidir.

   Sosyal Medya Pazarlama Stratejiniz Nasıl Olmalı?

Marka hikayenizi anlatın. Sosyal medya platformları markanızı kendi tarzınızda birinci ağızdan anlatmanıza imkan sunar. Takipçiler ve müşterilerle gerçek bağlantılar kurmanıza imkan sağlayan vizyonunuzu, misyonunuzu, kişiliğinizi yansıtan sosyal medya içerikleri ve videolar hazırlayın. Markanızla uyumlu içeriklerinizi oluşturursanız tanınırlığınızı arttırabilirsiniz.

Müşterilerinizi markanız ile ilgili yeniliklerden haberdar edin. Sosyal medyanızda duyurularınızı, yeni ürünlerinizi, hizmet ve ürünlerinizi paylaşabilirsiniz.Sosyal medya platformlarınızı hedef kitle ve müşterilerinizi haberdar etmek için kullanmak takipçilerinizde güven oluşturmak için iyi bir yoldur.

Sosyal medya pazarlama stratejinizde marka bilinirliğinizi arttırmak için paylaşımlar yapın. Paylaşımlarınızı başkalarının da paylaşmasını sağlarsanız marka bilinirliğiniz artar ve daha fazla insan sizi keşfeder.

Sosyal medya size sadık müşteriler ve bir topluluk oluşturmanız için büyük bir imkan sağlar. Sosyal medya pazarlama stratejinizde topluluk oluşturmak marka sadakatini arttırmak ve sürekli geri bildirim almak için harika bir yoldur. Sosyal medya stratejinize mutlaka insanları markanız altında birleştirmeyi ekleyin.

Sosyal medya web sitenize organik trafiği arttırmanızın iyi bir yoludur. Sosyal medyanızı aktif kullanmanız seo’nuzu geliştirmenize , arama motorlarında sıralamanızın artmasına  ve web site trafiğinizin organik olarak artmasına yardımcı olur.

Sosyal medya pazarlama stratejilerinize müşteri hizmetlerinizi de ekleyin. Tüketiciler artık iyi ya da kötü yorumları için sosyal medyayı aktif şekilde kullanıyor. Bu geri bildirimleri takip etmek, yanıtlamak ve sorun varsa çözmek sizin işiniz. Böylece insanlar sizin işletmenizin müşterileriniz ile ne kadar ilgili olduğunuzu görecekler ve yalnız olmadıklarını hissedecekler.

Müşteriler sosyal medya platformalarında olumlu yorumlar yaptığında ya da beğeniler gönderdiğinde bunları kayıt almanızda fayda var çünkü onlar sizin potansiyel müşterileriniz. Yorumları, eleştirileri dikkate alın, gözden kaçırmayın.

sosyal medya pazarlama stratejisi

Sosyal medya platformlarınızda işiniz ile ilgili eğitici ve güvenilir içerik paylaşmak sizi sektörünüzde bir adım öne çıkaracaktır. Bu sadece pazarlamanıza yardımcı olmakla kalmaz web sitenizin seo’sunu da geliştirmeye yardımcı olur.

Sosyal medya pazarlama stratejinizde rakiplerinizin sosyal medya platformlarına ve sosyal medya pazarlama stratejilerine göz atmayı unutmayın. Rekabet hakkında bilgi toplamak kendi stratejinizi oluşturmanın önemli bir parçasıdır. Eksik olan ne fazla olan ne , bunları çok daha net görebilirsiniz.

Sosyal dinlemeden faydalanın. Sosyal dinleme belirli konuları, hashtag’ leri , marka adlarını izlemenize olanak tanır. Markanız hakkında konuşulanları öğrenir ve gerekli cevapları verir, varsa sorunları çözersiniz. Ayrıca trend konuları, trend içerikleri de takip edip buna göre sosyal medya pazarlama stratejilerinizi gözden geçirebilirsiniz.

Hashtag’ler ile iletişiminizi arttırın. İyi bir hashtag stratejisi oluşturun. Böylece içeriğiniz daha fazla kişiye ve daha önemlisi ilgili kişilere gösterilecektir. Bunun için hashtag araçlarını kullanabilirsiniz.

Blog yazmanız hem web site trafiğinizi arttıracak, seo’nuzu iyileştirecek , hem de bunu sosyal medyada paylaşarak daha fazla takipçi kazanacaksınız. Kısa içerikler zaman zaman pas geçilebilir ancak insanların dikkatini çekebilecek blog içerikleriniz ile daha fazla sadık takipçi kazanabilirsiniz.

Yeniden hedefleme kampanyaları oluşturun. Yeniden hedefleme kampanyaları işletmenizi potansiyel müşterilerin aklında tutmanın en iyi yoludur. Kitlenizi yeniden hedeflemek web sitenizi ziyaret etmiş ancak işlem yapmamış, müşteriye  dönüşmemiş kullanıcıların önüne işletmenizin reklamlarını tekrar düşüren bir uygulamadır. Potansiyel müşteriyi yormadan ve sıkmadan nazikçe yapabileceğiniz bu işlem potansiyel müşterilerinizi gerçek bir müşteriye çevirebilir.

Viral kampanyalar oluşturun. Sosyal medyada viral olmak biraz daha kolaydır. İlgi çekmek için harika bir yoldur. Popüler konulara, hedef kitlenizi ilgilendiren konulara yönelik  markanızı ileriye taşıyabilecek viral kampanyalar oluşturmaya çalışın.

Hedeflerinizin net olmasına dikkat edin. Sosyal medya takipçilerini arttırmak gibi genel bir hedef belirlemeyin. Birkaç net hedef belirleyin ki takibiniz kolay olsun. Ölçülebilir hedeflere sahip olmalısınız ki değerlendirme yapabilesiniz.Belirlediğiniz hedefler iş hedefleriniz ile uyumlu olmalıdır. Kitleniz Pinterest’te değilse Pinterest’e ağırlık vermenizin bir anlamı yoktur. Müşteri karakterlerinizi tanıyın ona göre içerikler üretin. Hedef kitlenizin satın alma kararlarını neyin yönlendirdiğine eğilin. İlgi çekici içerikler oluşturun ve paylaşın. Her platformun kendine özgü kurallarına uygun içerikler oluşturun. Tutarlı olun ama farklı içerikleri de deneyin. Hedef kitleniz ile etkileşim kurmayı asla ihmal etmeyin. Reklam planı oluşturun. Reklam planı oluştururken bütçenizi, hedeflerinizi iyi belirleyin. Sonuçları analiz edin ve değerlendirin.

Sosyal medya pazarlama stratejinizi oluşturmaya bahsettiklerimizden başlayabilirsiniz. Sosyal medya stratejinizi doğru platform, hedef kitleye yönelik kaliteli içerik temeline oturtmayı unutmayın.

Diğer blog yazılarımıza da göz atın…

Sosyal Medya Görsel Boyutları 2021

Sosyal medya görsel boyutları her sosyal mecraya göre değişiklik göstermektedir.

Read More

Seo Trendleri 2021

Seo nedir? Seo arama motoru optimizasyonudur. Peki arama motoru optimizasyonu ne demek?

Read More