SUNUM TASARIMININ ÖNEMİ

   Sunum Tasarımının Önemi

Mesajlarınızı iletmek istiyorsanız önce kitlenizi büyülemelisiniz. Sunum tasarımının önemi, vereceğiniz mesajların es geçilmemesini, dikkat çekmesini, amacınıza ulaşmanızı sağlamasıdır.Ben istediğimi anlatırım, slaytlar ne kadar önemli olabilir ki diye düşünmeyin.Tüm insanlar aslında bir satış aktivitesi içerisinde yer alır.

Fiziksel bir ürün satmak zorunda değilsiniz, bir duygu, bir fikir gibi soyut bir şey de olabilir. Aslında her gün kendi fikirlerimizi patronlarımıza, ailemize, arkadaşlarımıza satıyoruz. Örneğin bir iş görüşmesinde yeteneklerimizi, bilgimizi ve emeğimizi satışa çıkarıyoruz.

İnsan doğası görsel olarak etkileşime açıktır. Satış yaparken muhattap olduğunuz kişilere fikirlerinizi, ürünlerinizi göstermek zorundasınız. Ne sunduğunuzu görsel olarak belirtirseniz mesajlarınız akılda daha fazla yer tutacaktır.Ya da bir konuda eğitim aldığınızı düşünün.Eğitimde dümdüz bir ses tonuyla konuşan birinin anlattıkları mı aklınızda daha çok kalır yoksa görsellerle desteklenmiş başarılı bir sunumla birlikte,aktif katılımı sağlayan enerjik bir öğreticinin anlattıkları mı? Sunumunuzu görseller ve grafiklerle desteklediğinizde sunumunuz daha fazla akılda kalıcı olacaktır.

   Görseller uzun süreli şekilde bellekte yer alır.

Bilgi bir görselle desteklendiğinde daha etkili olacaktır.Sunum içerisindeki görsel beynin bilgiyi geri çağırabileceği bir kart gibi akılda kalacaktır. Etkili sunum tasarımları sunuma odaklanma ve cazibe katmayı sağlar.

   Görseller duygu yaratır.

Sunum tasarımında çekici görseller duyguları çağrıştırmak için bir araçtır. Örneğin bir yardım kuruluşu toplantısı için hazırlanan sunumda konuşmalardan daha çok görsellerle duygular harekete geçirilebilir.

   Sunum tasarımı seyirciyle ilgileniyor.

Sunum tasarımının önemli bir kısmı görselleri ve bilgileri seyirciyle buluşturmasıdır. Dijital ve görsel bir çağda yaşıyoruz. Sunum yapan kişi olarak görsel bir jenerasyondan gelirken bu gücü kullanmanız ve etkili sunum tasarımınızla sunumunuzu desteklemeniz kuvvetli bir etkileşim yaratacaktır.Sunum tasarımı sunumun hayati bir parçasıdır. Sıkıcı bir şablon yerine anlattıklarınızı destekleyen, akılda kalıcı, etkileyici bir tasarım kullanmak sunumunuzda daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

  Peki siz ne yapmalısınız?

Harika bir konuşma yapabilirsiniz ancak dinleyicilerin her söylediğiniz kelimeyi hatırlamalarını bekleyemeyiz. Çoğu kişi, işletmenizin sunduklarının bir özetinin elinde olmasını ister. Harika bir sunum, mesajınızı kitlelerin elinde tutmasına ve incelemesine olanak sağlar.

   Programınızı seçin.

İşinizi temsil eden, profesyonel ve temiz slaytlar oluşturmanızı sağlayacak bir sunum yazılımı seçmelisiniz.

   İçerik ve stil hakkında düşünün.

Oluşturduğunuz sunumlar işletmenizin tarzını, kimliğini ve kişiliğini yansıtmalıdır. Marka kişiliğinizi tanımlayın. Ne tür tanıtım materyali oluşturursanız oluşturun markanızın kimliğine uygun olmalıdır. Kimliğinizi netleştirin ve tarzınızı buna göre tanımlayın.

   Sunumunuzu planlayın.

Sunumunuzu tasarlamaya başlamadan önce, hangi noktalara değineceğinizi, hangi bilgileri vereceğinizi, grafik ve çizelgelerinizi belirlemeniz gerekir. Her slaytın ne anlatacağını planlayıp, tasarıma geçebilirsiniz.

   Doğru yazı tipi ve renklerinizi seçin.

Marka yazı tipleriniz varsa sunumunuzda bunları kullanabilirsiniz. Markanızın tarzına en uygun yazı tiplerini seçin. Şık, okunabilir, dilinize uyumlu, tasarımınıza uygun bir yazı tipi seçmelisiniz. Renkler ise markanızı temsil edebilir, sunumunuzun ruh halini, izleyicinin algısını etkileyebilir. Örneğin; profesyonelliği mi hedefliyorsunuz? Mavi veya gri renklerinden faydalanabilirsiniz. Ya da gençler mi hedef kitleniz?O zaman daha dinamik renkler kullanabilirsiniz. Yazı ile fon renginiz arasında kontrast yaratmaya dikkat edin. Renk seçiminiz yazılarınızın okunabilirliğini olumsuz etkilememelidir. Seçtiğiniz renkler mesajınızı iletmede sunum tasarımınızın etkisini arttıracaktır.

   Simgeler ve görüntüler kullanın.

Üstünlük etkisi resimlerin okumaya kıyasla daha akılda kalıcı olmasını sağlayacaktır. Sunum tasarımlarınızda ürününüzden bahsedecekseniz ürün fotoğrafını sunumunuza dahil etmeniz iyi olacaktır. Görseller çok fazla sunumu boğmayacak şekilde kullanılmalıdır. Hayal gücüne bir şeyler bırakmak için simgeler de faydalanılmalıdır.

   Verilerinizi görselleştirin.

Verilerinizi düz yazıdan ziyade grafikler, tablolar, çizelgelerle paylaşırsanız daha anlaşılır bir şekilde ilgi çekecektir.

   Sunumunuz basit olsun.

Mükemmel sunum, söylediklerinizden uzak olmamalıdır. Sunum tasarımınız; sunumunuzu, anlattıklarınızı desteklemeli, tamamlayıcı bilgiler sunmalı ve dinleyicileri kendine çekmelidir.

Harika bir sunum kitlenizle etkili bir iletişim kurmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmalıdır.