Tanıtım Filmi Nedir? Nasıl Çekilir?

TANITIM FİLMİ NEDİR?

Tanıtım Filmi bir şirket, firma ya da ürünün tanınabilirliğini arttırmak, bahsi geçen birimlerin prezentasyon çalışmalarını genişletmek ya da yeni yapılacak bir atılımın geniş ve detaylı bir şekilde anlatılmasını sağlayan video çalışmasıdır.

Tanıtım videosu çekilirken ilk önce stratejik planlama yapılmalıdır. Tanıtım videonuzun sihrini nasıl yansıtacağını planlamak başarılı tanıtım filmi yaratmanın ilk adımıdır. Planlama sürecinde pazarlama inceliklerini kullanarak, videoyu çekip yayınlamadan önce neler yapılması gerektiğini kararlaştırırsınız. Hedef kitlenize tanıtım filmini izletmek için onları harekete geçirecek, etkileyecek, yaratıcı bir kısa metin kullanılmalıdır.

Hedef kitlenin ihtiyaç ve sorularına yönelik davranmak, dikkati çekmek her zaman etkili olacaktır. Tanıtım filmi çekiminden önce amacınızı, ana mesajınızı tanımlayıp, izleyicilerinizi yani hedef kitlenizi belirlemeli, videoyla bu kitleye hangi mecradan ulaşacağınıza karar vermelisiniz.

Tanıtım filminizin stilini seçmelisiniz. Eğlenceli mi yoksa ciddi mi olacak? Profesyonel aktörlerle mi çalışılacak yoksa halktan insanlarla mı? Röportaj gibi mi olacak , bilgilendirici mi? Bu gibi sorulara yanıt verilmelidir. Tanıtım videosunun türü, fikir, teklif ve markanızın işlerini yansıtır.

   Tanıtım Filmi Türlerine Örnek Vermek Gerekirse;

  • Referans videoları, insanlarla onların ihtiyaç ve beklentilerinin karşılandığını işleyen videolardır.
  • Anlatılan videolar, bir anlatıcının sesiyle bilgilendiren videolardır.
  • Şirket sözcüsünün ürün ve hizmetlerden bahsettiği videolar.
  • Profesyonel aktörlerin oynadığı senaryoları içeren videolar veya aktörlerin yaptığı bilgilendirmeleri içeren videolar.
  • Animasyonlarla bir mesajı açıklayan beyaz tahta animasyon videoları.

Seçtiğiniz tür video çekiminizin stil ve bütçesini de etkileyecektir.

Tanıtım filmi hazırlamada profesyonel aydınlatma, anlatım, profesyonel kaydedilmiş bir ses, mükemmel müzik, iyi çekimler ve başarılı bir düzenleme çok önemlidir.

Tanıtım filmi için bir vizyoner ve öyküleyici gereklidir. Bu kişi hikayenin neyi anlatacağını iyi bilir ve en iyi şekilde anlatılmasını, izleyiciye ulaştırılmasını sağlar. Tanıtım filmi çekilirken organizatör de çok önemlidir. Gerekli tüm unsurlarının tedarik edilmesinden ve hazırlanmasından sorumludur. Kaliteli kamera, yüksek çözünürlük, iyi aydınlatma, mükemmel kompozisyon, yayın grafik tasarımı, animasyon ve düzenlemelerin yapılması için görsel alanda profesyonellerle çalışılması çok önemlidir. Bunun yanında tabi ki ses kaydetme, ses klipleri düzenleme, müzik, anlatım, ses efektleri ile ilgilenen ekibinde profesyonel olması önemlidir. Organizatör, görüntü ve ses ekipleri, tanıtım videosu hazırlama sürecini yönlendiren yapımcı ve yönetmenin iş birliğiyle kaliteli bir tanıtım filmine ulaşılabilir.

Tabi siz tanıtım filmini kendiniz çekmeyi de tercih edebilirsiniz. Tanıtım filmini kendiniz mi çekeceksiniz yoksa profesyonellerle mi çalışacaksınız, artıları ve eksileriyle değerlendirip karar vermelisiniz.

Tanıtım filmini kendiniz de çekebileceğinizi düşünebilirsiniz bu doğru da olabilir. Ama ilk tecrübenizse bazı şeyleri gözden geçirmenizde fayda var. Mükemmel bir öğrenme deneyimi yaşayabilir ve birçok maliyetten kurtulabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak öğrenme ürünleri, kitaplar, ekipman satın alma, videoyu oluşturmak için harcanan zaman aslında maliyeti pek de düşürmez. Gizli maliyetler çoktur. Kalitenin nasıl olacağı ve sonuçlar öngörülemez. Tanıtım videosu hazırlamak için profesyonel üreticileri işe alırsanız öngörülebilir ve yüksek kaliteyi garantilemiş sayılırsınız. Beklentilerinizi karşılayacak bir tanıtım videosuna ulaşırsınız. Gizli maliyet yoktur. Öngörülebilir maliyetler vardır ve bu bir avantajdır. Profesyonellerle çalışmanın maliyeti tabi ki bir amatör video çekiminden biraz fazladır. Ancak gereksiz vakit ve nakit kaybı yaşamadan profesyonel videolara ulaşmanız markanızın da kalitesini ortaya koyacaktır.

Tanıtım filminiz kaliteli görüntüler, sesler, görüntülerin iyi bir kompozisyonlar, markanızın ya da ürününüzün anlatmak istediğini açıkça ifade etmesi , etkileyici olması, kendini izletmesi ve hedef kitleyi harekete geçirmesiyle başarıya ulaşacaktır.

 

 

 

Meri Creative Olarak Yaptığımız TANITIM FİLMİ Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz.