Tüm Zamanların En İkonik 10 Logo Tasarımı

   TÜM ZAMANLARIN EN İKONİK 10 LOGOSU

   10.GOOGLE Logo Tasarımı

Tüm zamanların en ikonik 10 logo tasarımı. Geri sayıma başlıyoruz.

Şirket kurucuları: Larry Page, Sergey Brin

1995’te BackRub olarak başlayan şirket basit bir fontla BackRub yazısını logo olarak kullanıyordu. 1998’de Google’ın kurulmasıyla Google adıyla logolar kullanmaya başladılar. 1997’de Google’ın geliştirildiği aşamada Stanford Üniversitesi’nde hafif geriye yatık, farklı renklerde harflerden oluşan Google yazısı logo olarak kullanıldı. 1998’de klasik bir yazı tipine sahip olan, G harfi büyük ve yeşil, harfleri farklı renklerden oluşan Google logosu kullanıldı. Bu logo yalnızca 1 ay kullanıldı.

Daha sonra logo yine farklı renklerdeydi ve logoda klasik bir font kullanılmasına ek olarak biraz gölge kullanıldı. G harfi bu sefer maviydi ve Google yazısının sonunda ünlem işareti yer alıyordu. Mayıs 1999’da yayınlanan ve 2010’da kullanımdan kalkan diğer logo da Catull BQ fontu kullanıldı ve ünlem işareti de kaldırıldı.

2010-2013 yılları arası biraz daha parlak tonlar kullanıldı ve gölgeler azaltıldı. 2013’te ise logoya iki boyutlu düzgün bir etki verildi. 2015’te Google 16 yıl boyunca kullanılan serif tabanlı yazı stilinden daha minimal bir fonta geçiş yaptı. Küçük g de artık iki katlı değil tek katlıydı. Yeni logo Amerika’nın dört bir yanından gelen grafik sanatçıları tarafından tasarlandı.

google logo tasarımı

  

 

9-BURGER KING Logo Tasarımı

Şirket kurucuları: James McLamore, David R. Edgerton

1954’te kurulan Burger King aynı yıl logosunu tanıttı. İlk logo basit bir logo tipinden oluşuyordu. Bir sonraki logo tasarımı bir hamburgerin üzerinde duran bir kral karakterinden oluşuyordu. 1969 Bun Halves tasarımı ise hamburger ekmeği arasındaki Burger King yazısından oluşuyordu. Güncellemeler olsa da Bun Halves logosu Burger King markasının dünyaca ünlü logosu olma özelliğini koruyor.

Burger King Logo Tasarımı

Burger King Logo Tasarımı

 

8-LEVI’S Logo Tasarımı

Şirket kurucusu: Levi Strauss

1850’lerde kurulan şirketin logosu 1890’larda tanıtıldı.Levi’s ‘ın ilk logosu iki at ve logo typedan oluşuyordu. Levi’s kotlarının gücünü göstermesi amaçlanıyordu. Daha sonra kırmızı arka plan üstünde güçlü bir fontla yazılmış Levi’s yazısı bulunan logo kullanıldı. 1967 ‘de Walter Landor & Associates tarafndan tasarlanan Batwing logosunu tanıtan Levi’s, genel olarak kırmızı arka plan üstüne beyaz Levi’s yazılı logosuyla ikonikleşti.

 

levi's Logo Tasarımı

levi’s Logo Tasarımı

 

7-MC DONALD’S Logo Tasarımı

Şirket kurucuları: Richard McDonald, Maurice McDonald

Logo tasarımcısı: Jim Schindler(1962)

1940£ta kurulan McDonald’s aynı yıl logosunu tanıttı. McDonald’s ‘McDonald’s Famous Barbeque’ adıyla piyasaya girdiğinde logosunda da ismi yer alıyordu. 1948 yılında şirket adını ‘McDonald’s Famous Hamburgers’ olarak değiştirdi ve logoda da bunu kullandı. Daha sonra 1953’ten 1960’a kadar maskotlu bir logo kullanıldı. 1960’ta M harfini kesen çizgili bir logo ve McDonald’s yazısı kullanıldı. 1968’te şirket M’yi basitleştirdi, sarı ve kırmızı renkler logoya hakim oldu. Logo da ufak değişiklikler yapılsa da McDonald’s bilindik M logosuyla tüm dünyada tanınır hale geldi.

mcdonald's Logo Tasarımı

mcdonald’s Logo Tasarımı

 

   6-MERCEDES BENZ Logo Tasarımı

Şirket kurucuları: Karl Benz, Gottlieb Daimler

Logo tasarımcıları: Gottlieb Daimler(1909) , Henrion Ludlow Schmidt(1989)

Mercedes 1902’de ilk logosunu tanıttı. Mercedes Benz markası olarak 1926’da kuruldu. 1902’de tanıtılan orjinal Daimler Motors Comporation logosu şu an ki logoya benzer değildi. Bir oval içerisinde logo type içeriyordu. 1909’da Daimler, şirketin ticari markası olarak üç ve dört köşeli yıldızı kaydetti.

1910’dan itibaren logolarda üç köşeli yıldız kullanıldı. 1916’dan sonra yıldız bir halka içerisine girdi. Bu halkanın içinde Mercedes yazısı da yer alıyordu. 1933’te amblem büyük ölçüde basitleşti.

Defne çelenkleri, şirketin adı logodan çıkarıldı. Artık logo üç uçlu yıldız ve basit bir halkadan oluşuyordu. Günümüze kadar ufak değişiklikler olsa da logo temel hatlarıyla aynı kaldı ve ikonikleşti.

Mercedes Benz Logo Tasarımı

Mercedes Benz Logo Tasarımı

 

   5-PEPSI COLA Logo Tasarımı

Şirket kurucusu: Caleb Bradham

Logo tasarımcıları: Gould & Associates(1967) , Landor Associates(1996) , Arnell (2008)

1893 yılında kurulan Pepsi ilk başta Brad’s Drink adı altında satıldı ve Brad’s Drink logosunu kullandı. 1898’de Pepsi Cola adını alınca, şirket kurucusu Caleb Bradham tarafından tasarlanan ilk logosunu kullandı. İlk logosu şirketin kurucusu tarafından tasarlanan kırmızı logo daha sonra font değişikliğine gitti.

1940’larda şişe kapağı üstü Pepsi Cola yazısı, daha sonra şişe kapağı üstü Pepsi yazısı olarak değişen logo, kırmızının yanında lacivert rengi de içine aldı. O günden sonra logodaki Pepsi Cola yazısı sadece güçlü fontlu bir Pepsi yazısıyla değiştirildi. Arada logo tasarımından çok uzaklaşmadan değişiklikler de yapıldı. Ancak güçlü Pepsi yazısından vazgeçilmedi. Günümüzdeki logo ise çok daha minimal, ferahlık hissi veren, şık bir logo haline geldi.

Pepsi Logo Tasarımı

Pepsi Logo Tasarımı

   4-APPLE Logo Tasarımı

Şirket kurucuları: Steve Jobs, Steve Wozniak, Ronald Wayne

Logo tasarımcıları: Ronald Wayne(1976) , Rob Janoff(1977) , Landor Associates(1984) , Apple(1998-2007)

1976’da kurulan Apple logosunu aynı yıl tanıttı. Apple’ın ilk logosu kurucularından Ronald Wayne tarafından yapıldı. Isaac Newton’un yerçekiminin keşfinden esinlenerek yapılan karmaşık bir tasarım ve Apple Computers Co. sözcüklerini içeren bir logoydu. Daha sonra Steve Jobs, Rob Janoff’tan çok şirin olmayan bir logo tasarlamasını istemiş.

Rob Janoff gökkuşağı çizgili elma illüstrasyonlu logoyu tasarladı. Kirazdan ayırt edilmesi için kullanılan ısırık, bu logoda da vardı. Renklerinde, gölgelerinde değişiklikler yapılsa da şirketin ikonik ısırılmış elma logosundan vazgeçilmedi.

Apple Logo Tasarımı

Apple Logo Tasarımı

 

   3-FORD Logo Tasarımı

Şirket kurucusu: Henry Ford

Logo tasarımcısı: Childe Harold Willis(1907)

1903’te kurulan Ford’un lodosu aynı yıl tanıtıldı. 1903’te Ford’un ilk logosu gösterişli ve karmaşık bir tasarımken daha sonra sadeleşmeye gidilmiştir. Bir süre sonra logo mavi rengine kavuşuyor, fontu değişiyor ve arkasına kuş kanadı yerleştiriliyor. Çok uzun süreli kullanılmmayan kuş ambleminden sonra logo oval halini alıyor. 1927’de logoda tekrar maviye dönülüyor fakat tasarım aynı kalıyor, Bir dönem ovallikten uzaklaşılıp elmas şeklinde logo kullanılsa da 1976’dan beri ufak değişikliklerle, bildiğimiz ikonik mavi ford logosu kullanılıyor.

Ford Logo Tasarımı

Ford Logo Tasarımı

 

   2-COCA COLA Logo Tasarımı

Şirket kurucusu: John Pemberton

Logo tasarımcıları: Frank Mason Robinson(1887) , Lippincott & Margulies(1968) , Desgrippes Gobe & Associates(1998) , Turner Duckworth(2009)

Kuruluş tarihi 1886 Coca Cola’nın logosu aynı yıl tanıtıldı. Coca Cola’nın ilk logosu John Pemberton’un muhasebecisi Frank Mason Robinson tarafından 1987’de o zamanların resmi el yazısı tarzı olan Spencerian yazı metninde yazılmıştır. 1890’da şirket logoyu daha karmaşık , Coca Cola’nın c’sinden asılan kiraz gibi görünen unsurlar ile yeniden tasarlattı. Ancak bu logo fazla uzun süre kullanılmamıştı. Ufak tefek değişiklikler olsa da günümüze kadar Frank Mason Robinson’un tasarımına sadık kalınmış ve logo ikonikleşmiştir.

Coca Cola Logo Tasarımı

Coca Cola Logo Tasarımı

   1-NIKE Logo Tasarımı

Şirket kurucuları: Bill Bowerman, Philip Knight

Logo tasarımcısı:Carolyn Davidson

Kuruluş tarihi 1964 olan Nike markasının logosu 1971’de tanıtıldı. Bir ithalat şirketi olan Blue Ribbon Sports kendi spor ayakkabılarını üretmeye başlayınca Nike markasını oluşturmak istemiş. Logo tasarımı için Carolyn Davidson ile çalışılmış ve şimdi ‘Swoosh’ adıyla bildiğimiz ünlü Nike logosu ortaya çıkmıştır. 1978’de logosunu güncelleyen Nike daha cesur bir tasarım, tümü büyük harfli farklı bir fontu ve Swoosh’un yeniden konumlandırılmasını tercih etti. İlerleyen zamanlarda Swoosh o kadar ikonik bir hale geldi ki ; marka logodaki Nike yazısını kaldırmayı tercih etti ve Swoosh şirketin tek sembolü olarak kaldı.

Nike Logo Tasarımı

Nike Logo Tasarımı

 

Meri Creative Olarak Yaptığımız İkonik Logo Tasarımlarımızı LOGO TASARIMI Bölümünden İnceleyebilirsiniz.

 

Hemen Bilgi Al !

Formu Doldurarak Bilgi Ve Teklif Alabilirsiniz.

Hata: İletişim formu bulunamadı.

Telefon: 0212 251 00 18

Mail: info@mericreative.com

Adres: İstiklal Caddesi Balo Sokak No:3/2

Beyoğlu İSTANBUL