Video İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlamasına artık hepimiz aşinayız. Peki video içerik pazarlaması nedir?

   Modern bir pazarlama stratejisi öncelikli olarak web siteleri, sosyal medya platformları, bloglar ve e posta gibi yöntemler ile hedef kitleniz ile iletişime girmenize dayanır. Video içeriği de artık ön plandadır. Ortalama bir kullanıcı videolu bir  web sitesinde daha fazla zaman geçirir. Görüntüleyen kişiler görüntülemeyen kişilere göre daha fazla satın alma işlemi gerçekleştirir. İçerik pazarlama stratejinizin bir parçası olarak video içeriği oluşturmalısınız.

   Video İçerik Pazarlaması Nedir?

Video içerik pazarlaması, nitelikli potansiyel müşterileri çekmek , etkileşim kurmak ve dönüştürmek amacıyla değerli video içeriğini hedef kitlenize ulaştırma ve dağıtma ilkesine dayanır.

Normal içerik pazarlama gibi video içerik pazarlaması da alıcıların istek ve ihtiyaçlarına göre yön alan bir pazarlama yaklaşımıdır. Hedef kitleniz için yararlı, eğlenceli, bilgilendirici ve ilginç olan ve onların sizinle etkileşime girmesini sağlayacak videolar video içerik pazarlamanızda yer almalıdır.

Rastgele videolar üretmemelisiniz. Amacınız ne , hangi kitleye hitap ediyorsunuz gibi soruları önce cevaplamalı ve bir strateji belirlemelisiniz. Marka filminizi, belgeselinizi çekebilirsiniz.İlham verici eğlenceli videolar çekebilir, ürün ve hizmetlerinizi tanıtan videolar üretebilirsiniz.

   Hedef kitlenizin dikkatini çekecek video içerikleri oluşturmak için şunlara ihtiyacınız olacak:
  • Zaman
  • Yetenek
  • Yaratıcı fikirler
  • Hedef kitle
  • Firma hedefleri
  • Araştırma

   Video İçeriği Pazarlama Süreci

   Strateji

Etkili bir video içeriği derinlemesine planlama ve araştırma ile başlar. Video içeriğine yönelik hedeflerinizi belirlemelisiniz. İzleyici içgörülerine önem vermelisiniz. Önce hedef kitleniz kim neye önem verir ne ile ilgilenir bunları belirlemelisiniz. Demografik veriler ötesinde kitlenin nelerden hoşlandığına dair nitel verilere gitmeniz gerekir. Sektördeki rekabet ettiğiniz mevcut video içeriğini de araştırmalısınız. Bu size pazardaki boşlukları görmenize imkan verir. Bu boşluklara yönelik yapacağınız etkin çalışmalar sizi bir adım öne çıkaracaktır. Stratejinizi hazırladıktan sonra video içeriğinin nasıl kullanılacağını ve ilgili kitleye nasıl ulaştırılacağını belirlemelisiniz.

   Üretim

Etkili video prodüksiyonu video içerik üretiminde çok önemlidir. Süreci etkin ve verimli bir şekilde tamamlamak için önerimiz bir ajans ile çalışmanız olacaktır. Zamandan ve kaynaklardan tasarruf ederken üretim sürecinin mümkün olduğunca verimli geçmesini sağlamalısınız . Videolarınızın arkalarındaki ekibe mükemmel içeriği oluşturmaları için kaynak, bilgi ve alan sağlamalısınız.Bu süreç izleyici içgörülerini harekete geçirecek bir süreç olduğundan yaratıcı yaklaşımlar geliştirmeyi içerir.

video icerik pazarlamasi

Strateji belirlerken yaptığınız gibi video içeriğini de önceden belirlemelisiniz. Çekimleri toplu halde çekmek ve düzenlemek ekonomik ve zaman açısından size kolaylık sağlayacaktır. Çok sayıda benzer içerik üretecekseniz video şablonları da işinizi kolaylaştıracaktır. Temel olarak profesyonel bir video içerik üreticisi ajansla yürütülen planlanmış içerik videoları size zaman , kitle ve para kazandıracaktır.

   Pazarlama

İçeriğinizi oluşturdunuz ve pazarlama ve dağıtıma hazırsınız. Her aşamada yaptığınız gibi planlamanızı yapmanız gereklidir.

video icerik pazarlamasi

Video içeriğiniz ne kadar etkili olursa olsun hedef kitlenize ulaşmadığı sürece başarısız bir video içeriği olacaktır. Video içeriğinizi hedef kitlenize nereden ve hangi yolla ulaştırabilirsiniz bunu belirleyin. Sosyal medyanızda paylaşın, seo için optimize edin. Dilerseniz sosyal medya platformlarına reklamlar da verebilirsiniz.

Yada işi uzmanına bırakın biz sizin için en iyi video içeriklerini üretelim.

Diğer blog yazılarımıza da göz atın

Sosyal Medya Görsel Boyutları 2021

Sosyal medya görsel boyutları her sosyal mecraya göre değişiklik göstermektedir.

Read More

Seo Trendleri 2021

Seo nedir? Seo arama motoru optimizasyonudur. Peki arama motoru optimizasyonu ne demek?

Read More