Web Site Tasarımı Yenilerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru yapıldığında web site tasarımı yenilemesi insanların web sitenizdeki kullanıcı deneyimlerini arttırabilir ancak yanlış yapıldığında da zaman,emek ve para kaybettirebilir. Profesyonel web tasarımı yapan ajanslar ile çalışmanız size kayıplar yaşatmaz.

   Web site tasarımınızı yenileme zamanınız geldi mi?

Kendinize şu soruları sorun:

  • Sitemiz mobil cihazlar için optimize edildi mi?
  • Sitemizi açtığımızdan beri iş hedeflerimiz değişti mi?
  • Markamız güncel ve hala aynı iş kolunda mı çalışıyor mu?
  • Web sitemiz düzgün çalışıyor mu?
  • Web sitemize gelen potansiyel müşteriler müşteriye dönüşüyor mu?

Bu ve sizin de ekleyebileceğiniz sorulara dayanarak kararınızı vermelisiniz. Yeniden tasarıma karar verdiyseniz şimdi nelere dikkat etmeliyiz bunlara bir göz atalım.

     web site tasarımı

 

   Özel web tasarım ekibinizi oluşturun.

Herhangi bir web sitesi tasarımı gerçekleştirmeden önce  bir grup oluşturmanız gerekir. Bu grup işletmenizden belirli kişiler ve profesyonel web site tasarımı yapan kişilerden oluşmalıdır. İşletmenizden üst kademeden yöneticilerden, müşterilere en yakın olan çalışanlarınıza kadar seçeceğiniz kişilerden oluşan bir şirket içi grup olmalıdır. Bunlar istek ve talepleri daha iyi şekillendirmeniz için size kolaylık sağlayacaktır. Web site tasarımı ile ilgili bir ajans ile anlaştıysanız zaten ajansta kendi alanlarında uzman kişiler size yardımcı olacaktır.

 

   Mevcut sitenizi denetleyin.

Halihazırda kullandığınız web sitenizde nelerden memnun olduğunuzun, nelerin iyi çalıştığı nelerin kötü çalıştığını kontrol edin. Eksikler ve fazlalıkları belirleyerek ilerlemeniz size kolaylık sağlayacaktır.Mevcut sitenizin site haritasını oluşturun ve göze çarpan kullanıcı eğilimlerini görmek için her sayfayı analiz edin. Trafiği, dönüşümleri de analiz ederek hangi sayfaları kaldırabilirsiniz hangi sayfaları ekleyebilirsiniz karar verebilirsiniz.

   Web sitenizin SEO denetimini yapın.

Eylem planınızı hazırlarken mevcut sitenizde bir seo çalışması yapmış mıydınız buna bakın.Yaptıysanız eksiklerinizi görün ve yeni sitenizi buna göre planlayın. Unutmayın seol çalışması web sitenizin organik trafiğini arttırarak size olan ilgiyi çoğaltır.

  web site tasarımı
İçeriğinizi inceleyin.

Web siteniz işletmenizi takip edenlere çözüm sunabiliyor mu? Alıcınıza doğru oranda seslenebiliyor musunuz buna bakın. Önemli olan kendinizi ve hizmet/ ürününüzü tanıtmanızın yanı sıra müşteriler ve potansiyel müşterilerinizin sorunlarına ve ihtiyaçlarına odaklanmaktır.

   Hedefler belirleyin.

Web sitenizin yeniden tasarlanması için sebeplerinizi belirleyin. Hangi alanların iyileştirilmesini istediğinize dair bir fikriniz olmalıdır. Örneğin web sitesi trafiğinizin yoğun olduğunu ancak satışlarınızın yoğunlaşmadığını farketmiş olabilirsiniz. Bunun üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Web sitenizi yenileme amaçlarınızı sıralayın.Hedeflerinizi belirleyin ve ajansınız ile paylaşın.

   Yeni bir site haritası oluşturun.

Eski web sitenizi denetlerken eksiklerinizi belirlediniz. Yeni web site tasarımınızda mevcut sayfalarınızı düzenleyebilir, eski web sitenizden sayfaları çıkarabilir ya da yeni sayfalar ekleyebilirsiniz. Yeni bir site haritası oluşturmalısınız. Kullanıcılarınızın nasıl hareket edeceğini öngörmeli ve buna göre haritanızın planını çıkarmalısınız.

   Anahtar kelime araştırması yapın.

Sitenizde kullanacağınız anahtar kellimelerinizi araştırın ve web sitenizi optimize edin. Hizmetlerinizi, ürünlerinizi, işletmenizi en iyi şekilde anlatan, müşterilerinizin sizi bulmasını sağlayacak anahtar kelimelere odaklanın.

   Marka stilinizi belirleyin.

Markanızın bir kurumsal kimliği olmalıdır. Eğer yoksa da web site tasarımınızdan önce bu kimliği oluşturmalısınız. Markanızın kurumsal kimliği markanızı yansıtır. Web sitenizde sizin marka stiliniz yolunda tasarlanır. Logunuz, renkleriniz, kurumsal ikon ve tarzınız web sitenizde yer alacaktır. İçerik stiliniz de markanızla özdeşleşmiş olmalıdır. Daha samimi bir diliniz mi var yoksa resmi mi ? Markanızın kişilik özellikleri neler bunları da ortaya koymalısınız. Görsel marka stiliniz de ise tipografi, görüntü ve renk paletleri, ikonografi yer almaktadır. Bu unsurlar da marka kimliğiniz ile bir uyum içerisinde web site tasarımınızda yer almalıdır.

   İlham alın.

Sektörünüzden ve sektörünüzden olmayan web sitelerini inceleyin. Eksiklerini ve iyi yönlerini ele alarak onlardan beslenebilirsiniz.

   İçeriğinizi oluşturun.

İçeriğiniz web sitesi sayfalarınızın düzenini belirlemelidir. İçerikte mesajınızı verirsiniz web sitesi ise bu mesajı dışarıya vermeniz için bir araçtır. Bu sebeple içeriği arka planlara atmamalı özenle hazırlanmasına katkıda bulunmalısınız. Sayfalarınız sadece bir harita haline iken hangi sayfalara hangi içeriklerin üretileceğini belirlemelisiniz. İçerikler müşterilerinizi eğitmek, bilgilendirmek, eğlendirmek ve satın alma sürecinde ilerletmek için kullanacağınız mükemmel varlıklardır.

   Tasarlamaya başlayabilirsiniz.

Profesyonel web site tasarımı için bir ajans ile anlaştınız ve tasarımlara başladınız.

   Kontrol edin.

Ajansınız tasarımları yaptı ve kullanıma hazır olduğunu kontrol etmelisiniz. Örneğin bozuk bağlantı var mı , meta tagler doğru mu konumlandırılmış, mobil uyum sorunsuz çalışıyor mu?

   Web siteniz kullanıma hazırdır.

Web siteniz kullanıma hazır hale gelene kadar neleri kontrol etmeniz gerektiğinden bahsettik. Bu konuları olabildiğince yakından takip ederseniz ajansınız ile mükemmel bir uyumla çalışarak talep ettiğiniz web site tasarımına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Görsel Boyutları 2021

Sosyal medya görsel boyutları her sosyal mecraya göre değişiklik göstermektedir.

Read More

Seo Trendleri 2021

Seo nedir? Seo arama motoru optimizasyonudur. Peki arama motoru optimizasyonu ne demek?

Read More