Broşürlerin Önemi ve İş Dünyasındaki Yeri

   Broşür nedir?

Bir hizmeti veya ürün sunumunu tanıtmak için kullanılan yaygın bir pazarlama aracı, kitapçıktır. Broşürlerin Önemi ve İş Dünyasındaki Yeri azımsanmayacak kadar yüksektir.

   Broşürlerin önemi

İnternet, televizyon, radyo reklamcılığı günümüzde çok yaygınlaşsa da broşür geleneksel baskılı pazarlamanın ayrılmaz bir parçasıdır. Broşürlerin iş dünyasındaki önemi, marka bilinirliğini arttıran araçlardan birisi olmasıdır. Broşür bastırarak dağıtma ile reklam çok daha kolay insanlara ulaşacaktır.

Kullanım amacına yönelik, uygun boyutlu bir broşür tasarlayarak ve broşür bastırarak; şirketinizle, hizmetlerinizle, ürünlerinizle ilgili bilgileri, dağıttığınız bu broşürlerle insanlara ulaştırabilirsiniz. Basılı reklam araçlarının çoğu uzun vadeli olarak saklanmakta, hiç beklemediğiniz bir anda bile bir yerde karşınıza çıkmaktadır. Dağıtım güzergahınızı doğru belirleyerek, ucuz maliyetlerle bir çok insana ulaşmanıza olanak sağlamaktadır.

Broşür fiyatları pazarlamada kullanılan birçok aracın fiyatından uygun olduğu için , broşürler düşük maliyetli reklamcılığı şirketinize sağlar. Küçük ve gelişmekte olan şirketler de rahatlıkla kullanılabilir.

Broşürler tamamen işe ve ürünlere odaklanabilir, böylece onlara göz atan potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilir. Bunun için broşür tasarımı etkili ve vurucu olmalıdır.

   Etkili Bir Broşür Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Broşür tasarımında öncelik müşterinin neden ve nasıl bir broşür istediğini öğrenmektir. Broşür tasarımı müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Broşür tasarımı çekici başlıklar , ana noktalar ,vurgulamalar , dikkat çekici renkler ve görseller kullanılarak müşterinin amacına hizmet etmelidir.

Yazılı içerikte yazım , noktalama hataları olmamasına , dil bilgisi kurallarına uygun hareket edilmesine dikkat edilmelidir.

Etkili broşür örneklerine baktığımızda yazılı içerik yalnızca gerekli bilgiler için ayrılmıştır.

Yazılı içerikte basit , akılda kalıcı ifadeler kullanılmalıdır. Yazı tipi ve boyutuna da dikkat edilmelidir. 3 ten fazla farklı font kullanılmaması broşürün karışık gözükmemesi açısından önemlidir.

Broşür hazırlamada boyut iyi düşünülmelidir. A3 broşür , A4 broşür , A5 broşür , A6 broşür gibi birçok boyutta broşür tasarımı yapılabilir. Broşür örneklerini de inceleyerek amaca en uygun broşür boyutu seçilmelidir.

Broşür tasarımında görseller önemlidir. Piksel piksel görünen görseller ucuz ve kalitesiz bir görüntü yaratır. Kötü görseller kötü bir broşüre sebep olur. Bu da potansiyel müşteriye çekici gelmez. Profesyonel bir görüntü şirkete profesyonel bir imaj çizer.

Broşür tasarımında kontrasta da dikkat edilmelidir. Yazı ya da görsel arka plan üzerinde patlamalı , kendini farkettirmelidir.

Tasarım ögeleri broşür (renkler , şekiller , fontlar , simgeler , mizanpajlar , görseller) broşür hazırlamada birden çok kez tekrarlanır.

Broşür tasarımında tasarım ögeleri belli bir uyum ve denge içindedirler. Hiçbir parça keyfi olarak yerleştirilmemelidir.

Broşür tasarımında beyaz boşluk/negatif alan bulunur ve broşürün temiz ve erişilebilir olmasını sağlar. Boşluklar tasarımın karmaşıklığını engelleyen bir bariyerdir. Dikkat çekilecek yazı ya da görsellerin maksimum dikkat çekmesi için fırsat yaratır.

Broşür tasarımında toplam içeriğin en fazla % 10 u vurgulanır. Vurgulama teknikleri (kontrast , renk , kalın fontlar gibi) kullanılarak broşürün dikkat çekiciliği arttırılır.

Broşür hazırlama , broşür tasarımı , broşür fiyatları ile ilgili konularda bilgi almak için bizi arayın 0(212)851 00 18 ya da bize yazın info@mericreative.com